Nebeske anomalije
S


Telescope

Rijetka pojava polarnih stratosferskih oblaka fotografirana na Islandu, NASA potvrđuje da su se uočavanja dogodila uz nagli pad temperature

polar stratospheric clouds
Ovo je snimio prijatelj koristeći iPhone 12. Njegovo ime je Francois Guilhaume-Bohl. Snimio je ove fotografije jutros u Nellim Finskoj dok je šetao. Poslao sam ove fotografije uz njegovo dopuštenje u njegovo ime. Jutros je ova predstava dugo trajala. Rekao sam da bi to trebao poslati Spaceweatheru, budući da je to bila tako izvanredna emisija, i on je to od mene tražio.
Arktičko nebo danas se puni bojama - ali to nije polarna svjetlost. U tijeku je rijetka pojava polarnih stratosferskih oblaka (PSC). Jónína Óskarsdóttir fotografirala je iz Fáskrúðsfjörðura na Islandu:

Komentar: Pogledajte također:


Cloud Lightning

Udar groma uzrokovao eksploziju transformatora u Visaliji u Kaliforniji

mmmmmmmmm
Kako su obilne kiše stigle do južnih dijelova doline, oluja je sa sobom donijela i munje.

Radnici u Visaliji uhvatili su trenutak u kojem je transformator udario grom, što je dovelo do eksplozije.

Gilberto Raya snimio je video eksplozije u četvrtak poslijepodne dok je bio na poslu u pogonu CJ Hammer Pump & Machinery.

"Radili smo, čuo sam da pada kiša. Pa sam odlučio izaći van i snimiti. Dok sam snimao, niotkuda sam čuo grom. Okrenuo sam telefon i snimio ga."


Cloud Lightning

Udar munje ubio policajca u Bulawayu, Zimbabve

MMMM
Policajca stacioniranog u policijskoj bazi parka Cowdray u Bulawayu pogodio je i ubio grom u utorak.

Peter Gwaza (42) i njegova djevojka Priority Dube (30) šetali su pješačkom stazom u blizini srednje škole Ezimhlophe kada se dogodila tragedija.

Policija je u priopćenju potvrdila incident.

"ZRP izvještava o tužnom incidentu u kojem su Peter Gwaza (42) i njegova djevojka Priority Dube (30) pogođeni gromom 3/01/23 dok su šetali pješačkom stazom u Cowdray Parku", stoji u priopćenju ZRP-a.

Gwaza je preminuo na mjestu, dok je Dube zadobila opekline na trbuhu i modrice na rukama i licu.

Vijećnik područja Kidwell Mujuru rekao je da je do sada petero ljudi pogodilo grom u predgrađu koji je odnio dva života, dok je troje zadobilo ozljede.

Cloud Lightning

Video pokazuje trenutak kada je munja udarila u kamion u Sjevernoj Karolini, SAD

Kamion je u srijedu pogodila munja, uzrokujući da frcaju iskre - a trenutak je uhvaćen kamerom.

mmmmmmmm
Dramatičan video koji je snimio JR Motorsports 4. siječnja prikazuje trenutak kada munja pogađa kamion na parkiralištu trgovine u Mooresvilleu, uzrokujući paljenje prednjih svjetala vozila.

Američki profesionalni tim za trkaće automobile podijelio je video, našalivši se da "počinju godinu s praskom".

Prema JR Motorsportsu, munja je udarila u kamion, a zatim je prošla uz ogradu oko zgrade. Rekli su da, iako kamion nije imao "vizualna oštećenja, neće upaliti!"


Galaxy

Astronomi iz Arizone uočili jezivu svjetlost koja okružuje naš Sunčev sustav

Nešto što ne možemo objasniti u galaktičkom središtu proizvodi svjetlo visoke energije.

dust cloud solar system faint glow hubble
© NASA, ESA, Andi James (STScI)Ilustracija ovog umjetnika prikazuje lokaciju i veličinu hipotetskog oblaka prašine koji okružuje naš sunčev sustav.
Nova analiza Hubbleovih podataka potvrdila je kako je previše svjetla u prostoru oko Sunčevog sustava. Suptilni, sablasni sjaj, blagi višak koji se ne može objasniti u popisu svih objekata koji emitiraju svjetlost. Sve zvijezde i galaksije koje okružuju Sunčev sustav - i zodijačka svjetlost, poznata i kao prašina na ravni Sunčevog sustava - ništa od toga ne može objasniti ono što astronomi sada nazivaju "svjetlom duhova".

Nakon analize 200.000 Hubble slika i uzimanja tisuća mjerenja u projektu pod nazivom SKYSURF, međunarodna suradnja je sigurna da je višak svjetla stvaran. I, štoviše, ne mogu to sasvim objasniti. Mogućnosti postoje, ali nijedna nije potvrđena. Ne još, u svakom slučaju.

Najjača mogućnost? Komponenta prašine Sunčevog sustava koju još nismo izravno otkrili: sićušne čestice prašine i leda iz populacije kometa koji putuju prema unutra iz mračnih dijelova Sunčevog sustava, reflektiraju sunčevu svjetlost i stvaraju difuzni, globalni sjaj. Ovaj izvor bi nam bio malo bliži od dodatne svjetlosti koju je detektirala svemirska sonda New Horizons, koja je pronašla optički višak svjetlosti u prostoru iza Plutona, izvan Sunčevog sustava, prenosi Science Alert.

Better Earth

Misteriozni i neobjašnjivi fenomen plave polarne svjetlosti snimljen iznad Švedske

blue aurora
© Claudio ComiPlava traka iznad jezera Tornetrask.
Jučer u Švedskoj, promatrači neba bili su zbunjeni kada se pojavila neobična traka plave svjetlosti tijekom geomagnetske oluje. "Nije izgledalo kao nijedna aurora koju sam ikada prije vidio", kaže Chad Blakley, redatelj Svjetla nad Laponom. Jedan od njegovih turističkih vodiča, Miquel Such, snimio je taj fenomen.

3. studenog, bila je u tijeku geomagnetska oluja klase G1 kada se pojavila plava traka. Web kamere su je prvi put vidjele u 16:15 UT (17:15 po lokalnom vremenu u Abisku). Brzo je postala svjetlija do vidljivosti golim okom, a zatim je potonula ispod horizonta 30 minuta kasnije. Cijelo vrijeme redovne zelene aurore plesale su okolo i naizgled ispred nje: film [videozapis možete pronaći ispod]

Ali što je to?

Komentar: Različiti neobični i neobjašnjivi fenomeni pojavljuju se na našem nebu posljednjih godina, s drugim, ranije rijetkim, aktivnostima u porastu i po učestalosti i po intenzitetu. Sve zajedno, jasno je da je u tijeku veliki pomak na našem planetu, od čega se dio odražava u našoj promjenjivoj atmosferi koja se hladi: Također pogledajte SOTT radio:


Tornado2

Ogromna morska pijavica uočena na obali Libanona

mmmmmmmmmm
© Nathalia Nader
U utorak poslijepodne, mještani u blizini okruga Batroun uočili su ogromnu morsku pijavicu uz obalu plaže Berbara u sjevernom Libanonu.

Prolaznici su automatski požurili fotografirati i snimiti ovu rijetku prirodnu pojavu koja se poklopila s kišnim vremenom u Libanonu.


Tornado2

Formirala se morska pijavica u Ayia Napi na Cipru

nnnnnnnnn
Morska pijavica se formirala u ponedjeljak poslijepodne u Ayia Napi.

Policija je priopćila da pijavica nije uzrokovala štetu u području, osim što je pomaknula niz ležaljki na plaži.

Manja i slabijeg intenziteta od tornada, morske pijavice su stupovi vjetra ispunjenog oblacima koji kruže iznad vodene površine. Unatoč svom nazivu, morska pijavica nije napunjena vodom.

Morske pijavice se dijele u dvije kategorije: obične pijavice i orkanske pijavice.


Cloud Lightning

Prekinuta utakmica na Filipinima nakon što je sudiju pogodio grom

Nevjerovatna situacija dogodila se na fudbalskom terenu, a srećom sudija je prošao samo sa lakšim povredama.

A referee miraculously survived being electrocuted when lightning struck a tree during a football match.
Sudac je čudom preživio udar munje kada je grom udario u drvo tijekom nogometne utakmice.
Jedna niželigaška utakmica na Filipinima je prekinuta na nesvakidašnji način kada je sudiju pogodio grom.

Njemu je odmah ukazana medicinska pomoć, a čudo je što nije zadobio teže povrede.

"Odjednom sam izgubio balans. Pao sam, a u tijelu sam osjetio vrelinu. Dobro se oporavljam. Srećan sam što sam preživeo", rekao je Charles Pense, mladi arbitar.

On je poručio i da će se vratiti na isti teren kako bi dijelio pravdu do kraja utakmice.

"Grom je mogao da me ubije na licu mjesta. Uskoro ću se skroz oporaviti. Ispuniću svoju sudijsku obavezu... završiću ovu utakmicu".


Solar Flares

Nevjerojatna snimka plazme koja izbija sa Sunca

Astrofotograf James McCarthy snimio je zadivljujuću fotografiju Sunca upravo u trenutku kada je u svemir izbacivalo ogroman 1.6 milijuna km dug 'stup' plazme.

koronalno izbacivanje
© Andrew McCarthy/cosmicbackground.ioFotografija koja prikazuje površinu Sunca i masivno koronalno izbacivanje mase koje se dogodilo 24. rujna 2022. godine
Koronalno izbacivanje mase u nevjerojatnim detaljima

Astrofotograf Andrew McCarthy - koji je ranije ove godine zajedno sa svojim kolegom snimio jednu od najdetaljnijih fotografija površine Mjeseca - sada je snimio zapanjujuću fotografiju zvijezde našeg Sunčevog sustava i to upravo u trenutak kada Sunce je izbacilo golemi oblak plazme u svemir. Vatrena scena koju je uhvatio McCarthy poznata je kao koronalno izbacivanje mase (CME). Ovaj se izbačaj protezao u beskraj svemira i dosegao dužinu od oko 1.6 milijuna kilometara od Sunčeve površine.

McCarthy je snimio fotografiju 24. rujna i podijelio zapanjujući pogled na Redditu. Jednom objavljena nije trebalo dugo čekati da postane viralna iz više nego očitih razloga. Snimljeni CME bio je dio manje solarne oluje, klase G-1 - najniža kategorija prema ljestvici geomagnetskih oluja Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA). SpaceWeather.com izvijestio je da je ovo izbacivanje koronalne mase usmjereno dalje od Zemlje.