Životinje
S


Bizarro Earth

Predznaci: U Indiji rođeno jare bez očiju i sa ljudskim ustima

Jare
© Newslions / SWNS.com
Jare koje je rođeno bez očiju i sa ljudskim ustima, uprkos tome što su ga meštani Balasirija u Indiji prozvali “zlim” i “ukletim”, našlo je svog vlasnika koji će da brine o njemu.

Farmer poznat pod imenom V Čandra, priznao je da je bio u šoku kada je prvi put ugledao tek rođenu životinju.

Njegova supruga je bila za to da ga zadrže, iako su ih lokalci savetovali da se reše ukletog jareta i da ga puste da umre.

Stanje u kakvom je došao na svet sprečavalo ga je da raste i da se normalno razvija. Situaciju je pogoršavala činjenica da majka nije mogla da ga doji, pa je na scenu morao da stupi velikodušan par.

Inače, ovom retkom stanju verovatno je doprinela mutacija gena, izloženost zračenju, hemikalije ili virus.


Mr. Potato

Holandski ribari otkrili prvi slučaj sijamskih blizanaca kod morskih svinja

morske svinje
Holandski ribari ulovili su 30. maja dvoglavu morsku svinju, koja, nažalost, nije preživela izvlačenje iz vode.

Šansa da dođu do takvog ulova je "jedna u milijardu", budući da je za sve ove godine ljudskog istraživanja okeana, zabeleženo samo devet slučajeva dvoglavih morskih životinja.

Pošto u Holandiji nije dozvoljeno zadržavanje uginulog plena, ribari su morsku svinju bacili nazad u more, ali su je makar prethodno fotografisali.

Istraživači kojima su fotografije prosleđene, bili su zapanjeni što vide prvi slučaj sijamskih blizanaca kod morskih svinja. Oni kažu da su čak i "obični" blizanci vrlo retki kod kitova, jer u utrobi ženke uglavnom nema mesta za dva ploda.

Istraživači su prema veličini ulova procenili da je siroto dvoglavo stvorenje verovatno bilo sposobno za plivanje, ali da svakako ne bi dugo poživelo.

Naučnik Ervin Kompanje činjenicu da su ribari bacili tako retko stvorenje nazad u more naziva "pravim hororom".

Cow

Krdo krava ubilo britanskog biznismena

Krdo krava ubilo britanskog biznismena

Britanski naučnik i biznismen Brajan Belhaus poginuo je u napadu krda krava,
saopštio je „Indipendent“.

Nesreća se dogodila u ponedeljak, kada je 80-godišnji Belhaus šetao u okolini engleskog grada Vinčelsi, u grofoviji Istočni Saseks, gde je u poslednje vreme živeo.

Pored crkve iz 11. veka u selu Hestling ka njemu je pojurilo krdo uznemirenih krava.

Drugi prolaznici, kada su čuli krike starijeg čoveka, pozvali su hitnu pomoć i policiju. Lekari koji su stigli helikopterom nisu uspeli da mu pomognu.

Belhaus je predavao na Oksfordskom univerzitetu. Bio je jedan od osnivača farmaceutske kompanije „Pauderdžekt“ koja je proizvodila vakcine protiv gripa.

„Indipendent“ navodi da su ranije ovog meseca krave dva puta napale ljude u Velikoj Britaniji. Jedan incident se dogodio u grofoviji Veliki Mančester, a drugi na ostrvu Vajt. Dve žene su povređene.

Pre dve godine je nemačku turistkinju krdo krava pregazilo na jednom od pašnjaka u švajcarskim Alpima.

Cow

Na izložbi stoke u Danskoj razjarena krava povrijedila 6 osoba

Na izložbi stoke u Danskoj razjarena krava povrijedila 6 osoba

Razjarena krava je danas, tokom izložbe stoke, povredila šest osoba, među kojima četvoro dece, saopštila je policija Danske.


U saopštenju policije u gradu Odense navodi se da je krava 11-mesečnoj devojčici skočila na glavu, dok je dvogodišnjoj devojčici naskočila na grudi probivši joj plućno krilo, prenosi AP.

Uz to, jednoj sedmogodišnjoj devojčici je slomila nogu, dok je drugu devojčicu istog uzrasta nagnječila.

Deca iz obližnjih škola prisustvovala su godišnjoj izložbi stoke u Odenseu, oko 170 kilometara zapadno od Kopenhagena.

Arrow Up

Invazija pacova na sela u Mjanmaru

Invazija pacova na sela u Mjanmaru

Hi­lja­de pa­co­va oku­pi­ra­lo je se­la na ju­gu Mjan­ma­ra, što je iza­zva­lo pra­vu pa­ni­ku me­đu sta­no­vniš­tvom. Vlas­ti, ne­mo­ćne da se izbo­re s to­li­kim bro­jem glo­da­ra, po­nu­di­le su se­lja­ni­ma da im pla­ća­ju po sva­kom ubi­je­nom pa­co­vu.


Na­vo­dno, se­lja­ni do­bi­ja­ju če­ti­ri cen­ta za je­dnog ubi­je­nog pa­co­va. Se­lja­ni su, htje­li ili ne, pri­mo­ra­ni da uzmu stvar u svo­je ru­ke, pa se pro­tiv ovih šte­to­či­na bo­re ka­ko sti­gnu - šta­po­vi­ma, pra­ćka­ma, ka­me­njem, či­m god uspi­ju da sti­gnu pa­co­va.

Pro­te­klih da­na se­lja­ni su us­pje­li da ubi­ju preko 4.000 ovih glo­da­ra, ali ih ima bar ne­ko­li­ko pu­ta više.

Je­dan od stra­ho­va sva­ka­ko je da pa­co­vi mo­gu da do­ne­su ra­zne za­ra­zne bo­les­ti. Ipak, se­lja­ni su da­le­ko za­bri­nu­ti­ji svog su­je­vjer­ja, jer pre­ma sta­rim pre­da­nji­ma ve­li­ki broj pa­co­va uvi­jek na­jav­lju­je ne­ku ka­tas­tro­fu ili ne­sre­ću.

"Pre­ma na­šim tra­di­ci­onal­nim vje­ro­va­nji­ma, na­jez­da glo­da­ra pred­stav­lja na­ja­vu lo­šeg vre­me­na, vre­men­skih ne­po­go­da. Da­kle, lju­di se sad, osim za­ra­znih bo­les­ti, naj­vi­še bo­je ze­mljo­tre­sa i po­pla­va", ka­že Pjo Zav Šve, je­dan od na­ro­dnih po­sla­ni­ka iz ovog kra­ja.

U stvari, ova tra­di­ci­onal­na vje­ro­va­nja mo­žda i ni­su ta­ko da­le­ko od is­ti­ne. Na­ime, pre­ma pro­gno­za­ma ja­pan­skih nau­čni­ka pa­co­vi mo­gu da osje­te elek­tro­ma­gne­tne ta­la­se ko­ji se jav­lja­ju ne­po­sre­dno pri­je ra­zor­nih ze­mljo­tre­sa.

Cow

Švicarski farmeri zbunjeni nakon što su se krave bacale s litice

Švicarski farmeri zbunjeni nakon što su se krave bacale s litice
Cijelo je švicarsko selo Levron u šoku. Ne zbog toga što je Trump napustio klimatski sporazum ili nešto slično. Njih more prave, realne, životne brige.

U Levronu ljudi uzgajaju krave za švicarski sir i čokoladu. I te krave mirno, bez pastira, pasu po okolnim alpskim obroncima. Tako je bilo godinama, sve do prošle srijede.

Tada je krdo krava, njih 13, iz nepoznatog razloga počelo trčati prema rubu pašnjaka ispod kojega je ponor i dio njih je naprosto - skočio u bezdan. Dio se, pak, nije više mogao zaustaviti pa su pale. Jedna je preživjela jer je pala na tijela ostalih.

Stanovnici i stručnjaci su zblenuti: krave se u slučaju opasnosti razbježe svaka na svoju stranu, a ne jure u krdu u sigurnu smrt kao ovce.

Vlasnici su zabrinuti da se to ne ponovi jer krava vrijedi oko 2000 franaka.

Bizarro Earth

Predznaci: Tele rođeno s "čovječijim likom" u Utar Pradeš, Indija

Predznaci - tele Indija
Na internetu se pojavio snimak iz Indije na kojem se vidi tele čiji lik podseća na ljudski.

Tele je u azilu za krave juče rođeno sa tri oka, nosem i ušima i "čovečijim likom", dok je ostatak tela zadržao kravlji oblik.

Tele nije bilo dugog veka i uginulo je svega sat vremena pošto je ugledalo svete u Muzafarangaru u severnoindijskoj provinciji Utar Pradeš, javlja britanski tabloid Dejli mejl.

Čim se vest o čovekolikom teletu proširila, stanovnici okolnih sela skupili su se da traže blagoslov, uvereni da je reč o inkarnaciji hinduističkog boga Višne.

Na snimku se vide ljudi koji ostavljaju vence cveća i klanjaju se mrtvom teletu, koje je postavljeno u staklenu kutiju.

Lokalno stanovništvo veruje da je tele Gokaran - 24. inkarnacija Višne i u toku su planovi za izgranju hrama tom božanstvu.

Arrow Up

Indija: Nakon što je upao u selo slon ubio 4 osobe

Indija: Nakon što je upao u selo slon ubio 4 osobe
© Getty

Slon koji je rano jutros upao u selo u južnoj Indiji ubio je četiri osobe,
saopštila je policija.

U incidentu u državi Tamil Nadu nasmrt su pregaženi devojčica, dve žene i starac dok su roditelji stradale devojčice povredjeni.

Policijski zvaničnik je rekao da je isti slon pre dva dana bio u istom selu i povredio jednu osobu.

Eksperti za divlje životinje kažu da je broj susreta ljudi i slonova u porastu u ruralnim delovima Indije zbog uništavanja prirodnog staništa životinja.

Policija i šumari su rekli da su uhvatili i uspavali slona a zatim ga premestili dublje u šumu da bi tako sprečili ponavljanje incidenta.

Prošle godine je krdo divljih slonova satima besnelo u susednoj državi Zapadni Bengal i ubilo pet ljudi i oštetilo više kola i kuća pre nego što su uspavani strelicama za smirenje.

Pistol

Policija ubila divlju svinju nakon što je pojurila djecu na igralištu u Beču

Divlji vepar pojurio je decu na igralištu u Beču, a ona su se spasla tako što se sakrila u žbunje koje se nalazilo pored zgrade, pre nego što je životinju upucala policija, prenosi AP.
Policija ubila divlju svinju nakon što je pojurila djecu na igralištu u Beču
© Gregor Fischer / DPA / AFP
Austrijski državni medijski servis ORF objavio je izjavu portparola policije Patrika Majerhofera koji je izjavio da su deca uspela da pobegnu i da niko nije povredjen u poslednjem u nizu povremenih napada divljih svinja koje žive u blizini ljudi u šumovitim rubnim područjima austrijske prestonice.

Majerhofer je naveo da je policija odlučila da ubije životinju nakon što su joj lokalne veterinarske vlasti javile da nemaju sredstva za njeno uspavljivanje.

AP podseća da je britanski ambasador u Austriji Li Tarner lakše povredjen ranije ovog meseca kada ga je pojurio neprijateljski raspoložen vepar u bečkom parku prirode Laincer Tirgarten.

Fish

Australijski ribar povrijeđen kada mu je u čamac uskočila bijela ajkula

Australijski ribar povrijeđen kada mu je u čamac uskočila bijela ajkula
© Lance Fountain/Marine Rescue Evans Head
Australijskom ribaru je u čamac na mirnoj pučini neočekivano uskočila bijela ajkula duga skoro tri metra, pri čemu mu je samo povređena ruka kada ga je ajkula odbacila praćakajući se.

Teri Selvud (73) uživao je u miru i tišini u svom ribarskom čamcu kod obale Evans Heda na sjeveru Novog Južnog Velsa kada je, kaže, "odjednom nešto ogromno uletelo u čamac", prenosi AFP.

"Prsno peraje ajkule udarilo me je u podlakticu i prevrnulo, tresnuvši potom o dno čamca", rekao je on Australijskom javnom servisu.

Ajkula je bila duga 2,7 metara, dok je dužina čamca 4,5 metara, a širina 1,4 metra.

"Bacivši me na koljena, zurila je u mene, i ja u nju, a onda je počela da se praćaka dok sam ja pokušavao da doprem do ivice čamca. Pomislio sam - gotovo je sa mnom", kaže Selvud.

Kako navodi, izgubio je dosta krvi i, u šoku, jedva da je bio svjestan šta se događa, ali je znao da se mora izvuči odatle.

Uspio je da dograbi radio i pozove spasioce iz lokalne marine, koji su došli po njega i prevezli ga do obale, a potom se vratili po njegov čamac i tijelo neželjenog putnika.

Selvud kaže da ribari već skoro 60 godina, ali da nikada nije ovako nešta doživeo.