Životinje
S


Ladybug

Visoko leteći roj bubamara širok 129 kilometara pojavljuje se na radaru Nacionalne meteorološke službe iznad Južne Kalifornije

bubamare
© Jeff Vendsel / Independent Journal
Ogromna mrlja koja se u utorak pojavila na radaru američke Nacionalne meteorološke službe nije bio kišni oblak nad južnom Kalifornijom, već roj bubamara.

Meteorolog Džo Dandrea rekao je da je roj koji se pojavio iznad San Dijega bio širok oko 129 kilometara.

On je za Los Anđeles Tajms objasnio da su se bubamare raširile nebom leteći na visini između 1,5 i 2,7 kilometara, a grupa sa najvećom koncentracijom bila je široka oko 16 kilometara.


Tajms navodi da se odrasli primerci bubamare pare i migriraju sa Sijera Nevade u doline u kojima se hrane biljnim vašima i ležu jaja.

Bizarro Earth

"Promjena ponašanja životinja": Leopard ubio dvogodišnjeg dječaka u Nacionalnom parku Kruger

leopard
Dvogodišnjeg dječaka usmrtio je leopard u Nacionalnom parku Kruger u Južnoafričkoj Republici, javlja CNN.

Leopard je ubio mališana, koji je bio sin jednog člana osoblja u Nacionalnom parku Kruger, u utorak navečer, potvrdio je glasnogovornik ovog parka u izjavi za medije.

Nakon incidenta, dječak je odvezen u bolnicu u obližnjem gradiću Shongwe, ali su ljekari mogli samo konstatovati smrt.

"Ovaj slučaj je zaista velika tragedija i veoma je rijedak u našem parku", rekao je glasnogovornik dodajući da su u parkovima poput Krugera grabežljivci obično prijateljski nastrojeni prema turistima i osoblju.

On je dodao da bi ovaj incident mogao označiti promjenu u ponašanju životinja, što bi moglo rezultirati dodatnim incidentima kao što je ovaj.

"Naše molitve i misli su s porodicom tokom ovog teškog razdoblja, želimo im snagu i pružit ćemo im svu potrebnu podršku kao organizacija", rekao je Fundisile Mketeni, izvršni direktor navedenog nacionalnog parka.

Komentar: Nešto ranije u Indiji: Devetomjesečnu bebu ubio leopard u Indiji nakon što ga je oteo iz kreveta njegovih roditelja dok su spavali


Bizarro Earth

Devetomjesečnu bebu ubio leopard u Indiji nakon što ga je oteo iz kreveta njegovih roditelja dok su spavali

leopard
Dječačić star samo devet mjeseci smrtno je stradao nakon napada leoparda u zapadnoj Indiji, rekla je tamošnja policija, a piše Daily Mail.

Dječačić, Swaraj Gurnule, je spavao u krevetu pokraj svojih roditelja u njihovom domu u selu Gadbori kad se velika mačka ušuljala u prostoriju i odvukla dijete.

Roditelji pritom nisu ni čuli zvijer, a tek kad su se probudili u nedjelju rano ujutro shvatili su da bebe nema te su odmah obavijestili hitne službe.

Istog dana mrtvo dijete pronađeno je gotovo dva kilometra dalje od njihovog doma.

- Leopard se prikrao u njihov dom, zgrabio dijete i pobjegao s njim u duboku šumu pokraj sela. Uspjeli smo pronaći tek nekoliko unakaženih ostataka djeteta dva kilometra od kuće - rekao je policajac Sharad Aware za Indo-Asian News Service.

Sličan iskaz za NDTV dao je i šumar Arun Gond:

- Dječačić je spavao pokraj svojih roditelja kada se leopard u sitne noćne sate vjerojatno ušuljao u njihovu kuću blizu šume i odvukao ga bez da je itko primijetio što se događa.
leopard ubio bebu indija
Swaraj Gurnule spavao je uz roditelje u krevetu kad se smatralo da je životinja ušla u obiteljsku kuću. Na slici: Opći pogled na selo Gadbori u Chandrapuru, Maharashtra, Indija

Wolf

Prolaznik spasio kinesku tinejdžerku od napada pasa

napad pasa kina
Tinejdžerku (16) iz Kine napala su tri bijesna psa dok se vraćala iz škole. Na sreću, ubrzo je naišao prolaznik koji je izvukao iz kandži pasa.

Žang Jutong vraćala se sama iz škole kada su je napala tri psa u ponedjeljak popodne.

Na jezivom snimku vidi se djevojčica koja pokušava da se odbrani dok je psi hvataju gdje god su mogli.

Na kraju su uspjeli da je obore na zemlju i nastavili su da je ujedaju.

Na sreću, ubrzo se pojavio slučajni prolaznik, koji je uzeo kamen sa zemlje i gađao pse, koji su nakon toga pobjegli, prenosi "Telegraf.rs".

On je pozvao policiju i Hitnu pomoć, koji joj ukazali pomoć. Ona je odvezena u bolnicu, a iako nije poznat stepen povreda, mediji prenose da je njeno stanje stabilno.

Psi navodno pripadaju istom vlasniku, kojeg je policija identifikovala.

U toku je istraga ovog strašnog napada.

Eye 2

Predznaci: Trooka zmija pronađena na australijskoj autocesti

Predznaci: Trooka zmija pronađena na australijskoj autocesti
Aktivisti za zaštitu divljih životinja podijelili su fotografiju trooke zmije koja je pronađena na autoputu u sjevernoj Australiji.

Službe za divlje životinje Parks and Wildlife opisali su ovo otkriće kao veoma neobično, a fotografije trooke zmije brzo su postale viralne na internetu.

Stručnjaci kažu kako je treće oko zmije, smješteno na vrhu glave, izgledalo kao prirodna mutacija.

Međutim, mladi piton nazvan Monty Python uginuo je samo nekoliko sedmica nakon što je pronađen u martu ove godine.

Reptil dugačak 40 centimetara borio se da jede zbog deformiteta sa trećim okom, rekli su zvaničnici za BBC. Rentgenski snimci pokazali su kako je dodatno oko kod zmije bilo funkcionalno kao i druga dva.

Stručnjak za zmije Bryan Fry pojašnjava kako su ovakve mutacije sastavni dio evolucije.

"Svaka beba prolazi kroz neku vrstu mutacije, samo što je ovdje riječ o grubljem deformitetu. Nikada nisam vidio zmiju sa tri oka, ali u našoj laboratoriji imamo kobru sa dvije glave. To je mutacija kakvu viđamo kod sijamskih blizanaca", kazao je Fry.

On dodaje kako bi treće oko kod pronađenog pitona moglo biti samo mali dio njegovog blizanca koji se uspio razviti.

Cow

Predznaci: Mutantsko tele s 2 glave rođene u Montani

tele s dvije glave
© Pen News/Heather Herman
Na jednom ranču u saveznoj državi Montana u SAD rođeno je tele s dvije glave.

Fotografiju ove zaista rijetke pojave objavila je farmerica Heter Herman (Heather), a navela je da ga je pronašla dok je pregledavala stoku.

- Išla sam u uobičajeni dnevni pregled našeg stada i primijetila da je jedna krava izdvojena od ostalih. Kad sam došla do nje, vidjela sam tele kako leži uz nju, a već izdaleka sam shvatila da s njim nešto nije u redu. Kad sam shvatila o čemu se radi, nisam željela ni gledati - objasnila je Heter.

Dodala je da ju je začudilo kako je krava uopće uspjela oteliti takvo tele bez pomoći, no da je s kravom sve u redu i da joj zdravlje nije narušeno. Tele je, kako kaže, uginulo vrlo brzo.

Wolf

Dingo izvukao dječačića iz kamp-prikolice na otoku Fraser u Australiji - broj napada porastao u posljednjih godinu dana

Dingo na plaži na otoku Fraiser
© Lachie MillardDingo na plaži na otoku Fraiser
Tata-heroj iz Australije spasao je svoju bebu iz čeljusti divljeg psa (dinga) koji je dečačića izvukao iz kamp-prikolice, gde je njegova porodica odsedala tokom odmora.

Roditelje dečaka - koji su tu kampovali sa svojim 14-mesečnim sinom i njegovom 4-godišnjom sestrom na Eurong plaži na Frejzerovom ostrvu - probudio je plač njihove bebe, koji se "sve više udaljavao".

Otac je izašao iz prikolice i pronašao životinje koja je već poprilično odvukla dete, dok su drugi divlji psi vrebali okolo.

Veruje se da su barem dva psa uspela da se ušunjaju u prikolicu, a da ih odrasli ne primete.


Wolf

Pas ubio 9-godišnjeg dječaka u Ujedinjenom Kraljevstvu

buldog ubio dječaka UK
Sejdi Toterdel (28) uhapšena je nakon što je njen buldog ubio devetogodišnjeg dječaka u jednom parku u gradu Plimutu u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Ova dama, inače tehničar za pedikir, koja ima svoj salon, porodična je prijateljica žrtve.

Ona je uhapšena na jednoj željezničkoj stanici, a policija je pokrenula istragu protiv nje.

Dječaka je pas napao dok je on sa njim bio sam u kamp prikolici, rano ujutro u subotu, dok se njegova majka nalazila u susjednoj prikolici, piše "Mirror", a prenosi "Telegraf.rs".

Pas je star 7 godina, a iako se na društvenim mrežama pojavila informacija da je već četiri puta napadao, vlasnica je nakon napada ostala zbunjena, ispričala je njena majka.

"Sejdi nije dobro. Ja sam njena majka... Ovo je samo jedna tragedija. Još je sve svježe i još prolazimo kroz sve što se dogodilo. To je zaista veoma tužno", ispričala je majka osumnjičene za "Miror".

Tijelo dječaka je poslije incidenta pronađeno bez znakova života. Turiste koji su bili u parku probudio je vrisak majke stradalog dječaka, a onda su mogli da vide jezivu scenu krvavog psa koji se šeta ispred prikolica.

Vlasnica psa kazala je da je bila žrtva porodičnog nasilja, nakon čega joj je prijateljica pomogla da pobjegne i platila joj kartu za voz i tako je, vjerovatno, pobjegla sa mjesta.

Nakon ovog incidentan njen pas je zaplijenjen.

Otac stradalog mališana pisao je srcecepajuće objave na Facebooku.

Kako je naveo, ovo nije smjelo da se dogodi, a "cijeli njegov život razbio se u paramparčad".

"Tata je izgubljen bez tebe, mali čovječe. Zaista ne znam kako ću da nastavim da živim bez tebe". "Ti si cijeli moj život, a sada si otišao".

"Lijepo spavaj moj dragi dječače, moj najbolji prijatelju, moje sve", pisao je između ostalog otac tragično nastradalog dječaka.

Frog

Jake kiše u južnoj Floridi uzrokuju invaziju toksičnih žaba

otrovne žabe florida
© DAVID GRAY / REUTERS
U američkom gradu Palm Bič (država Florida) pojavile su se hiljade otrovnih žaba.

Lokalni mediji pišu da se u gradu dogodila invazija velikih žaba čija dužina prevazilazi 20 centimetara, a težina im je oko jednog kilograma i imaju veliku visinu skoka.

Ovi vodozemci skaču po putevima i baštama i ulaze u bazene i cevi i kontaminiraju vodu.

Zoolozi kažu da ova vrsta žabe kada oseti opasnost za svoj život luči otrov koji kod drugih životinja i ljudi može da izazove jake halucinacije ili može da paralizuje mišiće.

Stručnjaci ovu pojavu povezuju sa velikim brojem kišnih dana u februaru, što utiče na lakšu migraciju ovih žaba i pribojavaju se njihovog brzog razmnožavanja.

Fish

Ogromna, čudna riba nasukala se na plaži u Kaliforniji

riba bucanj
Ogromna riba čudnog izgleda nasukala se u Kaliforniji prošli tjedan te iznenadila istraživače i znanstvenike od SAD-a do Australije.

Ispostavilo se kako je riječ o vrsti nikad viđenoj u Sjevernoj Americi, vrsti bucnja nazvanog Mola tecta. "Kad su stigle jasne fotografije, pomislila sam da nema sumnje. To je totalno taj bucanj", rekla je Marianne Nyegaard, morska biologinja iz Novog Zelanda koja je vrstu otkrila 2017. godine. "Nisam mogla vjerovati, skoro sam pala sa stolice."

Nyegaard je provela godine i godine tražeći ovu vrstu bucnja prije nego što ju je locirala i dala joj ime. Kaže kako su svi slučajevi pronalaska ove velike ribe dosad bili u Australiji, Novom Zelandu, Južnoj Africi i Čileu. "Osim jednom 1890-ih, kad su crteži i zapisi dokumentirali pojavu ribe u Nizozemskoj."

Znanstvenici kažu da postoji pet vrsta slanovodnih bucanja i svi dolaze iz različitih područja. Jedni uživaju u tropskim vodama, dok drugi preferiraju umjerenu temperaturu vode, objasnila je Nyegaard za CNN.

"Zbog toga je toliko intrigantno da se pojavila u Kaliforniji", kaže te dodaje da je zanimljivo što je ovu ribu natjeralo da prijeđe ekvator - tek je drugi put viđena u sjevernoj hemisferi.

Nitko zasad nije siguran je li riba slučajno zalutala ili je riječ o jedinki iz populacije u Sjevernoj Americi koju tek treba otkriti. Nyegaard kaže da želi usporediti genetski uzorak bucnja pronađenog u Kaliforniji sa svojim uzorcima iste ribe iz Australije i njezine regije, Novog Zelanda. "Nije neuobičajeno za bucnja da odluta daleko", kaže.

Fotografiju je biolog i profesor Thomas Turner objavio u Facebook grupi iNaturalist, a vrlo brzo javili su se stručnjaci sa svih strana svijeta, uključujući i Nyegaard koja je vrstu otkrila. "Ja sam profesor i biolog, no nisam znao što je posebno o ovoj ribi", rekao je Turner. "Samo sam objavio fotografiju i to me spojilo sa svjetskom stručnjakinjom i pronalazačicom vrste."