Životinje
S


Magnet

Kornjače se izgleda koriste magnetskim poljem Zemlje pri navigaciji

Slika
© Thinkstock
Morske kornjače vraćaju se na plažu na kojoj su se izlegle kako bi baš na njoj ostavile jaja, a čak i kad su udaljene stotinama kilometara, uz pomoć magnetskih polja Zemlje uvijek pronalaze pravi put.

Ženke morske kornjače poznate su po tome što legu jaja na plaži na kojoj su se i same izlegle. Znanstvenike je dugo mučilo pitanje kako se one snalaze u prostoru, s obzirom da se ponekad vraćaju na rodnu plažu sa stotina kilometara udaljenosti.

Prema istraživanju objavljenom u Current Biology, one su kući privučene magnetski.

Komentar: Poznato je da ptice i ribe "vide" magnetsko polje Zemlje. Manje je poznato da to mogu i šišmiši i neki sisavci. Za više informacija kako zemaljsko magnetsko polje utječe na navigaciju životinje pogledajte Animal Magnetism: How the magnetic field influences animal navigation.


Wolf

Labradorica se svaki dan sama vozi autobusom do parka!

Labradorica putuje sama autobusom do parka
© YouTube
Pomrčina uđe u autobus na postaji koja je tik uz kuću njezina vlasnika Jeffa Younga i vozi se tri postaje do parka. "Ona ode na autobus bez mene, a ja poslije dođem po nju u park", izjavio je vlasnik

Crna labradorica imenom Pomrčina tjednima se sama vozi gradskim autobusima do parka za pse u Seattleu.

Seattle je grad-prijatelj kućnim ljubimcima, i psi mogu u sredstva javnog prijevoza s vrlo malo ograničenja. Najčešće ih ipak prati vlasnik.

Pomrčini vlasnik za to ne treba. Njezina putovanja gradskim autobusom potvrdili su i vozači i putnici, rekao je Jeff Seitzer, glasnogovornik King County Metro Transita.

Pomrčina uđe u autobus na postaji koja je tik uz kuću njezina vlasnika Jeffa Younga i vozi se tri postaje do parka.

Voditelj radijske emisije na mjesnom radiju KISW Miles Montgomery ispričao je kako je za jedne svoje vožnje primijetio crnog labradora, koji se smjestio na jednom od sjedala. "Skočila je na sjedalo. Počeo sam je maziti, a čovjek do mene mi je rekao: to vam je pas koji se sam svaki dan vozi autobusom", ispričao je.