Sweden Suecia
© AFP Ahmad Gharabli
Neidentifikovani počinioci pre dva dana su izvršili napad na zgradu koja je namenjena za privremeni smeštaj izbeglica u južnoj Švedskoj, što je samo još jedan u nizu napada na azilantske centre u zemlji. Na lice mesta su u 2.30 ujutru nakon prijave stigli pripadnici policije, vatrogasne i spasilačke službe. "Neki ljudi su polomili prozore na najmanje dve zgrade i ubacili novine koje su prethodno zapalili", rekao je za lokalne medije Lenart Linderos, zvaničnik službe za hitne intervencije.

Kako su rekli nadležni, prenosi thelocal.se, u napadu niko nije povređen, a šteta je pričinjena uglavnom zbog dima. Ovaj napad je poslednji u nizu napada na izbegličke centre širom Švedske u kojoj je prošle godine pokrenuta istraga u vezi sa više od dvadeset slučajeva podmetanja požara.

Policija je pozvana u utorak uveče u centar za azilante u Strangnasu u centralnoj Švedskoj, nakon što je grupa demonstranata postavila transparent sa antiimigrantskim natpisima i uzvikivala slogane ekstremne desnice. Demonstranti su pobegli s lica mesta pre nego što je došla policija. Pokrenuta je istraga zbog raspirivanja rasne mržnje.

Pripadnik regionalne policije Roland Lindkvist je rekao da nije bilo sukoba, budući da je osoblje uvelo sve stanare unutra. On nije rekao da li je identifikovana opasnost po izbeglički centar. "Previše je rano. Ali nadziremo sve naše smeštajne centre, što je slučaj u poslednjih nekoliko meseci zbog svega što se izdešavalo u poslednje vreme", rekao je Lindkvist.

Mona Sahlin, nacionalna koordinatorka za zaštitu demokratije od nasilnog ekstremizma, kritikovala je "zapaljivu" retoriku koja se širi u javnim debatama i na društvenim mrežama. "Sigurna sam da je to deo inicijative ekstremne desnice, koja nastoji da iskoristi situaciju izbeglica da ojača svoje argumente. Isto je tako bilo pre dvadeset godina", rekla je Sahlin prošlog meseca AFP-u.

Agencije podsećaju da je 1992. na centre za smeštaj izbeglica iz balkanskih zemalja pogođenih ratom izvedeno 52 napada. U Švedskoj, koja je ranije očekivala 190.000 zahteva za azil, zabeleženo je smanjenje priliva izbeglica nakon što je pooštrena kontrola na granici i pošto je Vlada saopštila da će smanjiti broj izdatih dozvola za boravak.