comet
"1300. godine, strašni komet se pojavio na nebu... i te godine, na dan sv. Andrije, potres je stresao zemlju tako da su se mnoge zgrade srušile." - Knjiga čuda
Većina onoga što je uključeno u ovaj post izravno dolazi iz knjige Kometi i Mojsijevi rogovi, ali je odabrano i uređeno radi sažetosti. Namjeravam da moj glavni fokus bude na filozofima, ali smatram da bi ono što sam napisala o toj temi bilo neshvatljivo bez pozadine i konteksta. Čini mi se da se ništa od onoga što su razni rani filozofi govorili, radili ili pisali ne može lako shvatiti ako se dobro ne razumije povijest tog vremena. I ta povijest nije samo društvena i politička, ona je i povijest okoliša. Hendikepirani ste čak i s takvim znanjem, jer su se kršćanski pisari, koji su stoljećima bili glavni u književnosti, pobrinuli da njihova priča bude što dosljednija, koliko su to mogli. Na sve se treba obratiti pozornost kako bi se moglo iznijeti bilo što razumno o povijesnim stvarima.

Opća tema Mojsijevih rogova jest ta da su cikličke, kozmičke katastrofe odigrale veliku ulogu u oblikovanju povijesti našeg planeta i njegovih civilizacija. Mnoga znanstvena istraživanja obrađena su u prvoj polovici ove knjige. Osvrnut ćemo se na to što je kraće moguće. To se ne može izbjeći, jer su činjenice na terenu bile važne i imale su značajan utjecaj na razmišljanje grčkih filozofa.

Iako je postojao veliki otpor ideji katastrofizma (vjerojatno uglavnom od strane znanstvenika autoritarno-sljedbeničkog tipa), prije nekoliko godina Proceedings of the National Academy of Science objavio je studiju međunarodnog tima znanstvenika koji su se općenito složili da je oluja meteorita ili krhotina kometa pogodila Zemlju prije nešto više od 12.000 godina i da je ona vjerojatno odgovorna za izumiranje megafaune i mnogih pretpovijesnih naroda koji su tada živjeli. Također se sada govori da su dokazi o ekstremnoj vrućini, koju bi proizveo ekvivalent tisuća nuklearnih eksplozija iznad glave, pronađeni na najmanje dva kontinenta.