Putin
© Getty Images
Multipolarni svijet je pogled na svijet koji je potpuno drugačiji od zapadnog svijeta, a temelji se na odbacivanju lažnog univerzalizma Zapada, rekao je ruski mislilac i geopolitičar Aleksandar Dugin u govoru na Multipolarnom forumu, održanom u Moskvi krajem veljače ove godine.

Zapad se rasistički i imperijalistički identificira sa cijelim čovječanstvom. Zapadna civilizacija je, u stvari, cijelo čovječanstvo proglasila svojim vlasništvom, a to je dovelo do formiranja unipolarnog svijeta.

U takvom svijetu postoje samo zapadne vrijednosti i jedan politički sustav, a to je liberalna demokracija. Postoji samo jedan ekonomski, neoliberalni model i samo jedna kultura, a to je postmodernizam.

Takav svijet predstavlja potpunu pobjedu modernog zapadnog doba, liberalizma, koji se predstavlja kao jedina i neprikosnovena ideologija cijelog čovječanstva.

Multipolarnost je alternativni pogled koji se temelji na suprotnom gledištu. Zapad nije cijelo čovječanstvo, već samo jedan njegov dio, jedna pokrajina, samo jedna od civilizacija.

Sedam zasebnih civilizacija

Danas postoji sedam takvih civilizacija. Neke su civilizacije već ujedinjene u ogromne kontinentalne civilizacijske države. Kolektivni Zapad, NATO zemlje i američki vazali samo su jedan od polova.

Postoje još tri takva pola: Rusija-Euroazija, Velika Kina i Velika Indija. Tu su još tri velika područja, a to su islamski svijet, transsaharska Afrika i latinoamerički svijet, čime se njihov broj povećava na ukupno sedam.

Zapadna civilizacija samo je jedna od njih. Multipolarnost je u suprotnosti s tvrdnjama Zapada o njezinoj univerzalnosti. Takve zapadne tvrdnje prožimaju našu kulturu, znanost i obrazovanje. Zapad se svojom otrovnom ideologijom infiltrirao u naša društva, iskvario elite, stavio naše društvo pod svoju informatičku kontrolu i pokušao odvojiti našu mladež od vjere i tradicije.

Međutim, doba zapadne hegemonije je završilo. Takav zaključak proizlazi iz odluke Rusije da uđe u okršaj na život i smrt sa Zapadom u Ukrajini. U Ukrajini se Rusi ne bore protiv Ukrajinaca, nego protiv unipolarnog svijeta. Neizbježna pobjeda Rusije neće biti samo naša, već pobjeda cijelog čovječanstva. To je početak potpuno nove svjetske arhitekture.

Brzi rast kineskog gospodarstva i jačanje kineskog suvereniteta, posebice pod vodstvom velikog vođe Xi Jinpinga, pretvorili su Kinu u još jedan potpuno neovisni pol. Zapad, predvođen američkom globalističkom elitom, odmah je objavio trgovinski rat Kini.

Islamski svijet izazivao je Zapad prvenstveno u vjerskoj i kulturnoj sferi. Zapadne vrijednosti, koje otvoreno pozivaju na uništavanje tradicije, obitelji, kulture i vjere, nisu u skladu s temeljima islama. Danas islamski svijet vodi svoj rat s globalističkim Zapadom, primjerice u Palestini gdje se događa sramni genocid nad palestinskim narodom.

Indija, posebno pod vladavinom Narendre Modija, cijela je civilizacija koja se vraća svojim vedskim korijenima, svojim drevnim tradicijama, svojim temeljima. Nije više kulturna i gospodarska kolonija Zapada, već svjetski div u usponu.

Multipolarni svijet više nije utopija, Zapad više nije hegemon

Panafrički pokret ujedinjuje Afriku oslobođenu neokolonijalne kontrole, ugrađujući najbolje aspekte prethodnih faza oslobodilačke borbe, gdje religija i tradicionalne vrijednosti igraju ključnu ulogu.

I Latinska Amerika nastavlja putem antikolonijalne borbe, gdje narodi nastoje prevladati zastarjele modele, koji su podijelili društvo na desno i lijevo. U Latinskoj Americi pobornici tradicionalnih vrijednosti ujedinjuju se s onima koji se zalažu za socijalnu pravdu, pod zastavom zajedničke borbe, protiv neokolonijalizma kolektivnog Zapada i njegove izopačene kulture.

Multipolarni svijet danas nije utopija i više nije teorijski projekt. Šest civilizacija već se ujedinilo u novi blok unutar BRICS-a. Čovječanstvo se ujedinjuje, počinje shvaćati sebe i usklađivati ​​svoje tradicije, svoje tradicionalne sustave vrijednosti i svoje interese.

Jedino se kolektivni Zapad, nastojeći pod svaku cijenu održati svoju hegemoniju, odbija uključiti u ovaj neizbježni multipolarni proces. Danas Zapad izaziva sukobe i pribjegava sankcijama i izravnim pritiscima. Ako to ne uspije, Zapad ulazi u izravan vojni sukob, kao danas u Ukrajini i Gazi, a sutra vjerojatno i na Pacifiku.

Međutim, narodi Zapada nisu neprijatelji multipolarnog svijeta, već njegove žrtve. Kao što je pokazao intervju ruskog predsjednika Putina s američkim konzervativnim novinarom Tuckerom Carlsonom, postoji mnogo toga zajedničkog između Rusije i antiglobalista u SAD-u.

Prava pobjeda multipolarnosti neće biti poraz Zapada, nego njegov povratak vlastitim zapadnim, tradicionalnim i neiskvarenim vrijednostima, svojoj kulturi, svojim kršćanskim korijenima. Ako se zapadne nacije oslobode globalističkog jarma, nacije Zapada mogu se pridružiti čovječanstvu i postati istinski pol multipolarnog svijeta.

Zapad više neće biti hegemon, zaključuje Dugin, a to nije samo u interesu svih nezapadnih civilizacija, nego i samog Zapada.