patrijarh Irinej
Srpski patrijarh Irinej
Vraćanje veronauke u obrazovni sistem je veliki događaj, izjavio je patrijarh srpski Irinej na promociji knjige "Vraćanje verske nastave u obrazovni sistem Srbije" protojereja - stavrofora Milana D. Jankovića ocenjujući da je sada vreme za drugi korak - da se veronauka učini obaveznim predmetom.

''To je bio veliki datum, događaj, isto kao što je bio veliki događaj i onda kada je veronauka ukinuta'', rekao je patrijarh dodajući da je knjiga vredna jer se kroz nju vidi kako je veronauka posle mnogo godina, jednoumlja, vraćena u naše škole.

Patrijarh je istakao i da otac Janković ima veliku zaslugu jer je osvetlio trenutke kada je to pitanje rešeno ''u korist crkve i vaspitanja naše dece''.

Kako je naveo, Janković je u vidu jedne knjige dokazao taj odlučujući, veliki korak koji i sada uživamo.

''Otac Mića ima smisla da radi sa arhivom i taj smisao je došao do potpunog izražaja. Sve ono što je vezano u tom vremenu za veronauku odlično je izloženo u ovoj knjizi'', rekao je patrijarh.

On je, međutim, istakao da sada pred državnom vlašću i vrhom Srbije stoji drugi deo koraka, a to je da se veronauka učini obaveznim predmetom.

''Mislim da je nastalo vreme da se o tome danas i sada može govoriti, da se učini redovnim predmetom, da se ocenjuje kao nekada'', rekao je patrijarh dodajući da će se time poboljšati kvalitet nastave, a katihete obavezati da taj predmet ozbiljnije shvate.

Vladika bački Irinej, kome je uručena ikona za trud uložen u vraćanje veronauke u škole, rekao da je čin vraćanja verske nastave od višestrukog značaja jer je ona nezakonito i antidemokratski izbačena.

On je ukazao i na značaj pokojnog premijera Zorana Đinđića na uvođenje verske nastave u škole navodeći da je veronauka donela samo dobro društvo u celini.

Navodeći da je Pedagoški muzej, muzej srpskog obrazovanja koji će iduće godine obeližiti 120 godina postojanja i rada na čuvanju i prezentovanju pedagoških svedocanstava, direktor muzeja Božidar Zejak ocenio je da smo se "vratili korenima, našoj reči".

''Naša školska mladež danas zna da reč beše od Boga i da Bog beše reč i da je ta reč ljubav, svetlost, znanje, pravednost, lepota i da svi tragamo za tom moćnom rečju. To traganje nikada neće prestati'', rekao je Zejak.

Na konferenciji je rečeno da je veronauka uvedena u osnovne i srednje škole 2001/2002 školske godine.